پرویز خرسند

پرویز خرسند، نویسنده و روزنامه‌نگار، متولد ۱۳۱۹ از مشهد است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نخستین سردبیر هفته‌نامه “سروش” بود.

او روزنامه‌نگاری و نویسندگی را در دوران نوجوانی در دهه ۳۰ اغاز کرد و سال‌ها ویراستاری و سردبیری آثار و نشریات حسینیه ارشاد را بر عهده داشت و به دلیل نوشته‌ها و سخنرانی‌هایش در دوران پهلوی زندانی بود. بعدها در مشهد به کانون نشر حقایق (کانون استاد محمد تقی شریعتی) پیوست. وی در سال ۱۳۴۱ تحت تعقیب قرار گرفت و به یک روستا گریخت‌. در آنجا دو کتاب “آنجا که حق پیروز است” (با مقدمه استاد حکیمی) و “مرثیه‌ای که ناسروده ماند” (با مقدمه استاد محمد تقی شریعتی) را نوشت. با این دو کتاب نخستینش نامش بر سرزبان‌ها افتاد. وی به دانشگاه فردوسی مشهد رفت و در آنجا با نگارش مقاله‌های ادبی و انقلابی بازداشت و زندانی شد. و در این وقت کتاب‌ “بازیگران دشت خون” را نوشت‌. سپس به تهران آمد.

خرسند اثر «هابیل و قابیل» را در صبح عاشورای سال پنجاه شمسی نوشت و ظهر همان روز در حسینیه ارشاد با صدای خود دکلمه کرد که بعدها از طریق برادر مرحومش مخفیانه در رادیوی مشهد، آن را به صورت ویژه‌ای تولید و تدوین کرد و در همان سال‌های مبارزه در قالب صوتی به جامعه عرضه کرد.این اثر در تیراژ میلیونی در داخل و خارج منتشر شد بسیاری از بزرگان، این اثر شورانگیز را مورد تحسین قرار داده‌اند. پس از اعلام خبر پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن ۵۷ نخستین برنامه پخش شده از رادیو ایران، همین نوار هابیل و قابیل با صدای خرسند بوده است.

پرویز خرسند با حکم آیت الله خامنه ای، به عنوان اولین سردبیر مجله بعد ازانقلاب به نام “سروش” بود و سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۰ سردبیر این هفته‌نامه بود.

بعدها کتابی هم با عنوان پیغام زخم‌ مشتمل بر نوشته‌های او ـ که سبکی است میان نثر و شعر نو ـ چاپ شد. خرسند پس از آن به شرح ادبی نهج‌البلاغه پرداخت.

کتاب خاطرات زندان او توسط سازمان فرهنگی هنری شرداری تهران به همت حجت الاسلام زم منتشر شده است.

وی بعدها در گذر زمان خانه‌نشین شد و به تدریس نثر ادبی در خانه خود و پرورش شاگردان پرداخت.

از مهم‌ترین کتاب‌های او که نایاب شده‌اند می‌توان به «بازیگران دشت خون»، «آن جا که حق پیروز است»، «مرثیه‌ای ناسروده مانده»، «هابیل و قابیل»، مجموعه سرمقاله های مطبوعاتی و «شهید همه اعصار»اشاره کرد.

پرویز خرسند بیشتر از همه دوست و شیفته افکار انقلابی دکتر علی شریعتی بوده است.
دکتر علی شریعتی درباره او می گوید:

«برادرم پرویز خرسند قوی‌ترین نویسنده‌ای است که نثر امروز را در خدمت ایمان دیروز ما قرار داده است. »

همچنین پرویز خرسند نویسنده کتاب خون خورشید می باشد. اغلب نوشته‌های خرسند درباره عاشورا است .

 

telegram

همچنین ببینید

سید جعفر شهیدی

تولد و تحصیلات سید جعفر شهیدی در سال ۱۲۹۷هجری شمسی در شهر بروجرد دیده به ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.