خانه / اخبار ویژه عاشورایی / دکترمحمدرضا سنگری

دکترمحمدرضا سنگری

سنگری

تولد وتحصیلات

دکتر محمدرضا سنگری، در سال ۱۳۳۳ در شوش دانیال، گذرنامه‌ی ورود به عالم خاک یافت و تمام دوران تحصیل تا کسب دیپلم را در دزفول گذراند. فوق دیپلم در تربیت معلم اهواز و سپس دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی را در دانشگاه شهید چمران اهواز طی کرد و در سال ۱۳۷۳ از رساله دکتری زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه تهران دفاع کرد.

فعالیت:

دکتر سنگری را عموما با نام پژوهشگر دینی و بصورت تخصصی عاشورایی می‌شناسند. زمینه‌ پژوهشی ایشان در حوزه‌ عاشورا، بازه‌ای حدوداً ۴۰ ساله دارد و به جرأت می‌توان گفت که در دایره‌ پژوهش‌های عاشورایی به درجه‌ فقاهت رسیده است. گواه این ادعا را می‌توان در کتاب‌های ارزشمند «آینه‌داران آفتاب» و «آینه در کربلاست» به وضوح تماشا کرد.
دکتر سنگری با نگاهی تیز و ریزبینانه منابع عاشورایی را بررسی کرده و لایه‌های پنهان در آنها را با دقت استخراج کرده است.
نقد تخصصی کتاب‌های تاریخی با موضوع عاشورا نیز از فعالیت‌های ایشان است که در قالب جلساتی تحت عنوان «مرجع‌شناسی و منبع شناسی کتب عاشورایی»، معمولا هر هفته در مؤسسه‌ فرهنگی هنری فرهنگ عاشورای دزفول برگزار می‌شود.

رویکرد وی به شعر به زمان تحصیل در کلاس چهارم ابتدایی باز می‌گردد. و به گفته‌ خودش اولین بیت را حدود ۱۱ سالگی سروده است. دکتر سنگری در تمام سبک‌های شعری (کلاسیک، نیمایی، سپید) دارای آثاری فاخر است.شعرهای دکتر سنگری تاکنون به صورت پراکنده در برخی از نشریات چاپ شده است.

او تا به امروز در بسیاری از همایشهای سراسری شعر دفاع مقدس و مقاومت حضور داشته و در جلسات متعدد آن به نقد و بررسی شعر دفاع مقدس و ادبیات پایداری پرداخته است. کتاب «بررسی ادبیات منظوم دفاع مقدس» این نویسنده که در سه جلد نوشته شده به عنوان برترین کتاب سال دفاع مقدس شناخته شده است.

گفتنی است دکتر سنگری در حال حاضر ساکن تهران است و ضمن تدریس در دانشگاهها، سردبیر مجله رشد زبان و ادبیات فارسی و مجله تربیت بوده و با سازمان پژوهش و تألیف کتب درسی نیز همکاری دارد.

آثار

دکتر محمدرضا سنگری نویسنده‌ پرکاری است , کتاب‌های ایشان با استقبال بسیار خوب مخاطبان روبرو گشته است.از جمله‌ کتاب‌های وی می‌توان به کتاب‌های موضوعی برای شب شعر عاشورای شیراز اشاره کرد که چند سالی است شاعران تحت تأثیر مطالعه‌ آنها در موضوع تعیین شده آثار فاخری را برای عرضه تولید کرده‌اند.
دکتر سنگری در موضوعات تربیت دینی، روانشناسی، نقد ادبی و شعر و نثر کتاب‌های متنوع و ارزنده‌ای دارد.

دکتر سنگری تا کنون در تألیف بیش از۳۵ جلد، کتاب های درسی دوره ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان و تربیت معلم مشارکت داشته و حدود ۳۰جلد کتاب در حوزه‌ی ادبیات، فرهنگ و تعلیم و تربیت از او به چاپ رسیده است.

«نقد و تحلیل ادبیات منظوم دفاع مقدس(سه جلد)»، «آینه داران آفتاب(دوجلد)»، «چهل روز عاشقانه»،«یادهای سبز»،«حنجره معصوم»،«چهل روز عاشقانه»،«گلبرگ ها»،«سیب و عطش»،«روایت عطش و آتش»،«سلام موعود»،«آینه در کربلاست»،«زیر خیمه خورشید»،«فاطمه عاشورا»، «دوباره پیامبر»، «ماه در آب»،«غروب بود و تو بودی» و …

 

 

telegram

همچنین ببینید

جریان‌شناسی فکری معارضان قیام کربلا

نام کتاب: جریان‌شناسی فکری معارضان قیام کربلا مؤلف: محمدرضا هدایت پناه محل نشر: قم ناشر: ...