فاطمه اسوه بشر

عنوان کتاب: فاطمه اسوه بشر
نویسنده: آیت الله جوادی آملی
ناشر:اسراء
سال انتشار:۱۳۹۳
تعداد صفحات:۲۶۰

در روزگار بعد از رحلت رسول خدا(ص) که خورشید وجودش افول کرد،تنها ستاره‌ای که در آسمان غبار گرفته اسلام سوسو می‌زد و با صدای حزین و آرامش، دل‌ها را مشتاق نگاه می‌داشت، فاطمه(علیها السلام) بود.در دوران سخت حاکمیت سقیفه که با حبس و زندان بردن غدیر همراه بود، تنها ناله‌ای که ماند و فریاد شد، ناله دختر رحمه‌للعالمین بود که با کمال شهامت و شجاعت از دین و ماندگاری آن توسط حضرت علی(ع) می‌گفت و حقانیت او و بطلان دیگران را صلا می‌داد. کتاب«فاطمه اسوه بشر» شامل پنج بخش است.
کتاب در فصل نخست با عنوان «کلیات» به بیان مباحثی با عناوین ضرورت شناخت اهل بیت(ع)، گستره شناخت اهل‌بیت(ع)، اهل بیت(ع) بهترین الگوی هدایت، فاطمه(س) آینه تمام نمای اهل بیت،فاطمه(س) الگویی فرا جنسیتی و فاطمه(س) الگویی فراتر از زمان و مکان پرداخته است.
بخش دوم کتاب به بررسی فضایل و مناقب اهل بیت(ع) و حضرت فاطمه(س)اختصاص یافته است.حضرت
فاطمه(س) در آینه قرآن، عنوان بخش سوم است که طی آن،فاطمه(س) در صفای آینه وحی و به روایت آیات و سوره‌هایی چون آیه تطهیر، آیه مودت، سوره کوثر، سوره قدر و سوره دهر معرفی شده است.
کتاب در بخش چهارم به بررسی و تبیین سیره حضرت فاطمه(س) در ابعاد علمی و معرفتی، تربیتی و آیین همسرداری و اجتماعی و سیاسی پرداخته است.
بخش پنجم کتاب نیز به طرح هفت پرسش و پاسخ پیرامون حضرت فاطمه(س) اختصاص یافته است. پرسش‌هایی چون چرا فاطمه(س) با این همه مقامات و فضایل به عنوان پیامبر برگزیده نشد؟ چرا در بین ۱۲۴ هزار پیامبر و ۱۴ معصوم فقط یک زن وجود دارد؟ و چگونه ممکن است که حضرت فاطمه(س) پیش از آفرینش امتحان شود؟ از جمله سؤالاتی است که در این بخش به آنها پاسخ داده شده است.

telegram

همچنین ببینید

حماسه عاشورا، قیام امام حسین از دیدگاه امام خمینی (ره )

نام کتاب: حماسه عاشورا،قیام امام حسین(ع) از دیدگاه امام خمینی (ره )   گردآورنده: مرتضی روحانی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.