خانه / اخبار ویژه عاشورایی / متقاضیان سفر اربعین در آستانه میلیونی شدن

متقاضیان سفر اربعین در آستانه میلیونی شدن

مدیر کل عتبات سازمان حج و زیارت اعلام کرد: تا بعدازظهر روز یکشنبه (۲۴ آبان) ۹۵۶ هزار نفر برای سفر اربعین در سامانه «سماح» ثبت‌نام کرده‌اند و به گفته سازمان حج و زیارت، ثبت‌نام‌ها در این سامانه فعلا متوقف نمی‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، محسن نظافتی گفت: ثبت نام‌های سفر اربعین از شهریورماه در سامانه «سماح» آغاز شد و قرار بود ۱۵ مهرماه کار را متوقف کنیم، اما به دلیل حجم زیاد تقاضا ثبت‌نام‌ در این سامانه همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به آغاز صدور ویزای متقاضیان از پنج‌شنبه گذشته اظهار کرد: هنوز سفارت عراق آمار کتبی از تعداد ویزاهای نهایی شده ارائه نکرده است. هر زمان این آمارها را به سازمان حج اعلام کند، ما هم اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت همچنین درباره افزایش مراکز صدور ویزای عراق در ایران، گفت: وزارت خارجه ایران با هماهنگی سفارت عراق، علاوه بر تهران، مشهد، کرمانشاه و اهواز که کنسولگری‌های این کشور برای صدور ویزا در آنجا مستقر شده، ۱۱ نمایندگی موقت سفارت عراق را نیز در شهرهای مختلف کشور برای صدور ویزا درنظر گرفته است که تاکنون در شهرهای تبریز، شیراز و کرج امکان صدور ویزای عراق فراهم شده و تلاش برای راه اندازی ۸ مرکز موقت دیگر در حال انجام است.

به گفته نظافتی، صدور ویزای عراق در حال انجام است و وزارت خارجه ایران و سفارت عراق نیز تلاش می‌کنند تا ویزاها، سریع و بدون مشکل صادر شود.

وی با یادآوری مبلغ ویزای عراق که به مناسبت اربعین تعیین شده است، افزود: طبق اعلام دولت عراق هزینه ویزای گروهی برای گروه های ۵ تا ۱۰ نفر به ازای هر نفر ۳۰ دلار و هزینه ویزای انفرادی برای گروه های زیر ۵ نفر به ازای هر نفر ۴۰ دلار است که هنگام ثبت نام از طریق کارگزاران زیارتی، ۱۰ هزار تومان نیز به ازای هر نفر برای انجام امور اداری و حق الزحمه دریافت ویزا باید پرداخت شود.

مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت در ادامه درباره نحوه سفر زائران ایرانی به عراق، توضیح داد: متقاضیان هنگام ثبت‌نام در سامانه سماح، زمان پیشنهادی خروج و ورود و مرز مورد نظر خود را تعیین کرده‌اند که البته ستاد اربعین براساس محدودیت‌های موجود، تقسیم‌بندی‌هایی را در مرزها داشته است که متناسب با آن، اطلاعات بعدی برای زمان و مرز خروجی زائران در سامانه سماح قرار می‌گیرد تا زائران طبق آن سفر خود را تنظیم و هماهنگ کنند.

وی سپس هدف از راه‌اندازی سامانه سماح و ثبت‌نام از طریق آن را صرفا نظم‌دهی به سفر اربعین ذکر کرد و افزود: اگر مردم به اطلاعات و برنامه‌هایی که در اختیارشان گذاشته می‌شود توجه و عمل کنند، قطعا اربعین امسال با زحمت و مشکلات کمتری مواجه خواهند شد.

مدیرکل عتبات سازمان حج در پایان گفت: امسال اعزام های کاروانی عتبات در ایام اربعین حسینی(ع) از برنامه حذف شده است.
منبع:http://www.hajnews.ir

telegram

همچنین ببینید

دکترمحمدرضا سنگری

تولد وتحصیلات دکتر محمدرضا سنگری، در سال ۱۳۳۳ در شوش دانیال، گذرنامه‌ی ورود به عالم ...