سالار زینب علیهاالسلام

نام کتاب: سالار زینب علیهاالسلام

مؤلف: سجاد بذر افشان

محل نشر: قم

ناشر: مشهور

سال انتشار: ۱۳۹۲

تعداد صفحات: ۱۸۴

…اولین مداح و روضه خوان امام حسین(ع) حضرت جبرئیل(ع) بود که برای حضرت آدم(ع) روضه‌ی عطش را خواند. اولین روضه خوان در کنار پیکر مطهر امام حسین(ع) خواهر مکرّمه‌ی ایشان حضرت زینب(س) بودند. اولین روضه خوان در مسجد شام که با تبیین مصائب پدر گرامیشان ماهیت یزید را بر باد دادند و او را خوار و ذلیل و مورد لعن ابدی قرار دادند، امام سجاد(ع)‌ بودند و اولین روضه خوان در کنار قبر مطهر حضرت سیدالشهداء(ع) ‌جابر‌بن عبدالله انصاری بودند که در روز اربعین آن امام همام، مرثیه سرائی کردند. پس می‌توان گفت مداحان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در واقع ادامه دهندگان راه روضه خوانان و مرثیه سرایان حضرت سیدالشهدا(ع) هستند و باید قدر خود را بدانند و مداحی را وسیله تقرب به خدا تلقی کنند و به مقام قرب و رضوان الهی برسند…

کتاب حاضر آموزش مداحی همراه با اشعار عاشورایی است که از هیچ گونه فصل بندی برخوردارنمی‌باشد، ولی با نگاه کلی به فهرست کتاب می‌توان آن را به سه بخش تقسیم کرد:

بخش اول، به معرفی واژه و اصطلاح مداح و بیان ویژگی‌های مداح واقعی می‌پردازد.

بخش دوم، بیان کننده‌ی روضه های مخصوص، برای دهه‌ی اول محرم می‌باشد و برای هر روز یک روضه و یک نوحه سینه زنی معرفی می‌کند. به عنوان مثال روز اول محرم: مخصوص حضرت مسلم بن عقیل(ع) و فرزندان ایشان می‌باشد. دوم محرم اختصاص داده شده به ورود کاروان به کربلا و به همین ترتیب، تا روز عاشورا که روضه های شهادت امام حسین(ع) بیان می‌گردد.

در بخش سوم به معرفی شش تن از مداحان کشور با بیان نوحه‌های از آن ها می‌پردازد و در پایان به طور مختصر بیوگرافی از مؤلف ذکر می‌شود.

telegram

همچنین ببینید

حماسه عاشورا، قیام امام حسین از دیدگاه امام خمینی (ره )

نام کتاب: حماسه عاشورا،قیام امام حسین(ع) از دیدگاه امام خمینی (ره )   گردآورنده: مرتضی روحانی ...