سیّد هاشم رسولی محلاتی

تولد و دوران تحصیل

معرفی سیّد هاشم رسولی محلاتی از زبان خودش؛

این‏جانب به سال ۱۳۴۸ قمرى در شهرستان محلّات متولد شدم. دوران کودکى تا دوازده سالگى را در محلّات سپرى کردم و تحصیلات ابتدایى را در آن‏جا نزد برادران مجد که هر دو معلّم بودند، فرا گرفتم. پس از آن به همراه مرحوم پدرم که از عالمان محلّات و از شاگردان حاج شیخ عبدالکریم حائرى(ره) بود، به قم آمدم و تا کلاس ششم ابتدایى در مدرسه باقریّه که در جنوب مدرسه فیضیّه قرار داشت و تحت نظر مرحوم برقعى اداره مى‏ شد، تحصیل کردم. سپس در اثر تشویق مرحوم پدرم به تحصیل علوم اسلامى پرداختم.
درس‏هاى مقدّماتى را نزد پدرم (حجّه الاسلام سیّد حسین رسولى محلّاتى) و حجّه الاسلام آقارحمان محلّاتى به پایان رساندم و قسمت‏هاى زیادى از دو جلد شرح لمعه را نزد حضرات آیهاللّه منتظرى، آیهاللّه شهید صدوقى و حجّه الاسلام شیخ اسداللّه نوراللّهى اصفهانى خواندم. قسمت عمده معالم الاصول را نیز نزد پدرم خواندم و بخشى از مطوّل را نزد آیهاللّه شهید مطهّرى فرا گرفتم و نیز قسمت‏هایى از قوانین را از آیهاللّه شیخ عبدالجواد اصفهانى و قسمتى از کفایهالاصول را از آیهاللّه مجاهدى تبریزى و قسمت دیگر آن‏را نزد حضرت آیهاللّه سیّد محمد باقر طباطبائى بروجردى بهره بردم. سپس در درس خارج فقه و اصول حضرت امام(ره) حاضر شدم و بیش‏ترین استفاده درس خارج من، از ایشان بود به‏ طورى که اغلب درس‏هاى ایشان را مى‏ نوشتم که الآن نسخه ‏هاى دست‏نویس آن‏ها موجود است. هم‏چنین حدود هفت سال در درس خارج آیهاللّه بروجردى(ره)حاضر شدم. در این بین مدّتى در درس تفسیر مرحوم استاد علّامه طباطبائى هم حاضر شدم و به کمک جمعى از دوستان در استنساخ تفسیر المیزان نیز شرکت داشتم. همین مسئله سبب شد تا گاه گاهى برخى از مسائل پیچیده و غامض تفسیرى را در جلسات خصوصى از ایشان پرسیده، استفاده‏ هایى ببرم. تا سالى که امام(ره) به ترکیه تبعید شد، در جلسات درس فقه و اصول ایشان حضور مى‏یافتم و از آن پس در سال ۱۳۴۴شمسى و پس از تبعید حضرت امام به ترکیه، ناچار به تهران هجرت کردم و در محلّه درخونگاه تهران اقامت گزیدم و در مسجد امام صادق(ع) که تازه بنا شده بود، به اقامه نماز جماعت و بیان احکام الهى و تشکیل کلاس‏هاى درس براى برادران و خواهران و دانش‏جویان پرداختم. متأسّفانه این برنامه‏ ها با این‏که بسیار سودمند و مورد علاقه اهالى محلّ بود، بیش از حدود چهار ماه ادامه نداشت و با فوت پدرم پایان یافت. در این سال‏ها، سفرهاى مکرّرى هم به کشور عراق داشتم و چند ماهى هم در نجف اشرف از درس‏هاى خارج آیهاللّه حکیم و آیهاللّه سیّد محمود شاهرودى و اساتید دیگر استفاده کردم.


علاقه وافرى به مطالعه حدیث، تفسیر و تاریخ داشتم و پیوسته در کنار درس‏هاى صرف، نحو، فقه، اصول و سایر درس‏ها و نیز در اوقات فراغت، از مطالعه کتاب‏هاى تاریخى، تفاسیر شیعه و سنّى و احادیث اهل‏بیت(ع) غافل نبودم و به همین دلیل، پیوسته در صدد تهیّه کتاب‏هایى در این زمینه ‏ها بودم؛ ولى متأسّفانه همواره با این مشکلات مواجه بودم:
۱٫
نداشتن بودجه کافى براى تهیّه کتاب؛ ۲٫کمبود این گونه کتاب‏ها در آن‏روزگار؛ ۳٫وجود اغلاط فراوان و نامناسب بودن چاپ‏ هاى سنگى کتاب‏هاى مورد نظر.

فعالیت

در جلسه ای که با حضور حجّه الاسلام تربتى – از گویندگان و خطیبان پرسوز قم – و حجّه الاسلام آقاى آقامیرزا ابوالقاسم دانش آشتیانى، این‏جانب و جمعى دیگر برگزار شد، سهامى بدین منظور خریدارى شد و خود ایشان و برادرشان حاج سیّد اسداللّه طباطبائى که از کتاب‏ فروش‏هاى باسابقه قم هستند، نیز سهام عمده ‏اى را خریدارى کردند و بدین ترتیب، چاپ‏خانه علمیّه قم که کتاب‏هاى زیادى را در سال‏هاى اخیر چاپ کرده است، تأسیس شد.
پس از تأسیس شرکتى براى چاپ کتاب،کار تصحیح کتب قدیمی و چاپ سنگی را شروع کردم ..

آثار
الف) بخش اوّل آثارى است که با تصحیح و تعلیق و پاورقى این‏جانب به چاپ رسیده‏ اند به ترتیب عبارت‏اند از:

۱٫تفسیر مجمع البیان، علّامه طبرسى، ۲٫تفسیر نورالثّقلین، شیخ عبد على حویزى، ۳٫تفسیر عیّاشى،۴٫دارالسّلام، حسین نورى، ۵٫مناقب، ابن شهرآشوب، ؛ ۶٫کشف الغمّه، على بن عیسى اربلى، ۷٫مرآه العقول، علّامه مجلسى، ۸٫اثبات الهداه، حرّ عاملى، ۹٫ایقاظ الهجعه فى اثبات الرّجعه، حرّ عاملى،۱۰٫نفقات ثلاثه، شیخ اسماعیل محلّاتى،۱۱٫ مقتصب‏ الأثر فى النص على الائمّه الاثنى عشر،

ب) بخش دوم، کتاب‏هایى است که به قلم این‏جانب ترجمه شده ‏اند و آن‏ها عبارت ‏اند از:

۱٫اصول کافى، مرحوم کلینى، ۲٫روضه کافى، مرحوم کلینى، ۳٫ارشاد، مفید، ۴٫تفسیر مجمع البیان ۵٫مفاتیح الجنان ۶٫سوره مبارکه انعام، ۷٫صحیفه علویّه،۸٫مقاتل الطّالبیین

ج) بخش سوم، آثار تألیفى این‏جانب است که از قرار زیر مى‏باشد:
۱٫
کیفر گناه، ۲٫مبارزه با گناه، ۳٫تاریخ انبیاء،۴٫تاریخ زندگانى رسول‏خدا(ص) ۵٫تاریخ زندگانى فاطمه(س) و دختران آن حضرت، ۶٫تاریخ زندگانى امیرالمؤمنین على(ع(، ۷٫تاریخ زندگانى امام حسین(ع)، ۸٫جنبه ‏هاى اخلاقى و سیره عملى حضرت رضا(ع(، ۹٫شرح تألیفات شیخ طوسى(ره)، ۱۰٫تاریخ تحلیلى اسلام،

 

 

 

telegram

همچنین ببینید

ابوحنیفه احمدبن داوود دینه‌وری یا دینوری

تولد و تحصیلات ابوحنیفه احمدبن داوود دینه‌وری یا دینوری، ابوحنیفه اهل دینور بوده و از ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *